Myanmar (Burma)

Kategori: Genel
Yazan:
Tarih: 12 Haziran 2010

Geçmişte Burma diye bilinen Myanmar Batıda Bengal Körfezi ile Andaman  Denizi arasında Güneydoğu Asya’nın misafirperver ve bir o kadar gizlemli bir ülkesidir.Ülkenin başkenti Yangon’dur.Ülkenin en büyük şehri olan Yangon’un içinden Irrawaddy nehri geçmektedir, nehir Himalayalardan başlar Muhteşem tropikal ormanlardan ve pirinç tarlalarının içinden geçerek şehrin doğusunda burada devamsa deltaya ulaşmaktadır.

Başkent Yangoon'dan Bir Görünüm

Başkent Yangon’da ziyaretçileri en çok etkileyen yerlerin arasında altın kaplı Shwedagon pagodasıdır. Ülke için Shwedagon pagodası önemli bir yerdir anlatılanlara göre Buda’nın saç telleri burda saklanmıştır. Buraların dışında  Chaukhtatghi Yatan Buda pagodası,Birman tarih müzesini gezebilirsiniz. Başkentten sonra Shan bölgesini ve İnle gölünü gezebilirsini gölün üzerine kurmuş tarlaları, tapınakları görünce şaşırmamak mümkün değil İnle gölüne ulaşmak kolay olmasada orda gördükleriniz yorgunluğunuza yetecektir.

Mandalya

Ülkenin en kutsal şehiri Mandalya Mahamuni Budası’nın bulunduğu Hpayagyi Pagoda’sıyla tanınmaktadır bir çok alime ev sahipliği yapan pogadaya kadınların girmesi yasaktır ve sadece erkekler girmektedir. Mandalya’da altın yapraklarına çok önem verilmektedir bu yüzden birçok yerde altın yaprak üreten atölyelerle karşılaşabilirsiniz halk altının değerli ve güzel olması yanında kalbede iyi geldiğini düşmekte ve bu nedenle bazı yemeklerin içinede koymaktadırlar. Mandalya aynı zamanda eski başkenttir ve son Kraliyet sarayı bulunmaktardır. Tabi günümüzde kopyasını göreceğiniz saray İngiliz işgali sırasında  çok zarar gördüğü için yıkılmıştır.

Bagan
Güney Doğu Asya’nın en eski yerleşim yeri diyebliceğimiz Bagan bölgenin en büyük arkeolojik yeridir. Bir dönem Burma’ya başkentlik yapmış olan bölgede bir çok tapınak ve pagodan inşa edilmiştir. Bagan’da Thatbyinnyu, Buhpaya, Shwezigon gibi yerleride gezmenizde yarar var.

Bagan

Yorum yapın