Japon Mutfağı

Kategori: Genel
Yazan:
Tarih: 19 Haziran 2010

Japonya Mutfağı

Tüm Asya ülkelerinde olduğu gibi ana besin maddesi pirinçtir. Bizler nasıl ki yemeklerimizde ekmek tüketiyorsak onlarda kahvaltıda bile pirinç tüketmektedirler. Çin mutfağında etkilerinin görüldüğü Japon mutfağında diğer Asya ülkelerine göre baharat ve yağ kullanımı oldukça azdır tuz hiç bir şekilde kullanılmaz bunun yerine soya yağı kullanılır. Yemeklerinde doğal ve taze sebzeleri kullanmaya dikkat ederler coğrafi konumu ile de bir çok sebze ve meyve yetişmektedir.Deniz mahsullerinden yapılan  yemeklerin çok tüketildiği ülkenin en ünlü yemeği Suşi’dir.Çin mutfağında olduğu gibi yemekleri az pişmiş ve çiğ tüketmeyi seven halk böylece sebzelerin ve etlerin vitamin ve minerallerinin azalmadığını söylemektedirler. Japonlar tatılarını daha az şekerli sevmektedirler buna meyvelerde dahildir daha az tatlı olanları seçilmektedir. Japon yemeklerinden bazıları;

Gohan (Pirinç Pilavı)

Gohan (Pirinç Pilavı)

Pirinç Pilavı (Gohan) :

Her öğünde tüketilen pilav yağsız ve tuzsuz olarak haşlanarak pişirilmektedir. Kahvaltılarda çiğ yumurta ve soya sosu ile karıştırılarakta yenmektedir.

Soba

Soba

Soba :

Makarnaya benziyen yemek kara buğday ve buğday unundan yapılmaktadır.

Gyoza :

Aynı bizim mantımız gibi hamurların içine hazırlanmış içlerin konulmasıya hazılanan yemek kızartılarak yapılır ve servis edilir harcında bizim mantımız gibi ette olabilir ya da sebzelerden hazırlnamış harcta kullanılır.

Suşi

Suşi

Suşi :

Pilav ve değişik içlerle hazırlanan kanepe tarzı yiyeceklerdir adını yemeden önce batırdığımız suşi sirkesinden almaktadır.

Yorum yapın