Ganj Nehri…

Kategori: Genel
Yazan:
Tarih: 06 Haziran 2010

GanjNehri

Eğer sizde biraz farklılık yaşamak, görmek istiyorsanız Ganj nehri kıyısına bi uğramınızı tavsiye ederim.
Hintlilerin Kumbh Mela yani İbrik Festivali 12 yılda bir kutlanıyor. Ara yıllarda ise daha ufak çaplı festivaller yapıyorlar. Kumbh Mela festivalinde tüm Hindular Haridvar şehrindeki Gnaj nehrinde yıkanıyorlar.
Cuma günleri “kraliyet banyosu” yapmak isteyen Nagaların (çıplak Hindu keşişleri) geçit töreniyle başlayan festivalde herkees kendini Ganj nehrinin kutsal suyuna atıyor.
Bu festivalin amacı ise; Hint mitolojisine göre, tanrılar ve şeytanlar bir ibrik kutsal meyve suyu için savaşmışlar. Bu savaş 12 sene sürmüş. bunun için 12 yılda bir bu festival düzenleniyor.

Haridvar ve Shiva Heykeli

Kumbh Mela festivali dışında Hindular her 6 yılda bir de Ardh Kumbh Mela festivalini kutluyorlar ve bunu da kutsal sayıyorlar fakat bazı Hindular farklı amaçla gelen ziyaretçilerin yüzünden bu festivallerin kutsallığını yitirdiğinide düşünüyorlar.
Hindular Ganj nehrinde sadece yıkanmıyorlar. Ölülerinide yaktıktan sonra küllerini Ganj nehrine döküyorlar bu sayede ruhlarının Hindu dininin cenneti olan Nirvana’ya ulaştığına inanıyorlar. Sadece ölülerini Ganj Nehri kıyısına götürmüyorlar yaşamdan ümidi kesilmiş yaşlıları da Ganj Nehri kıyısına bırakıyorlar ve ölüm gerçekleştiğinde cesedini yakıyorlar. Eğer ölen babaysa en büyük erkek evlat yakıyor cesedini, eğer ölen anne ise en küçük erkek evlat yakıyor cesedini eğer erkek çocukları yoksa yakın bi akraba yakıyor cesetleri. Bunun için Hindular da erkek çocuk çok önemli.

Ganj Nehri ve Hindular

Hindistanda ilgimi çekenlerden biri de 1650 dil konuşulmasıydı. Bunların sadece 5i resmi dil olarak kabul görmüş ancak bu bile kültür açısından ne kadar zengin olduklarını gösterir. Hindistan’da ortalama her 50 kilometre de bir insanların dili, dini, giyim kuşamı, yaşam şekilleri, gelenekleri herşeyi değişiyor.

Yorum yapın